مصاحبه خبرگزاری ایرنا با استاد حجت ملکی

ستاد برجسته حوزه علمیه قم:داشتن افکار ولایی و پرهیز از افکار التقاطی از شاخصه های وزیرپیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی استقم- ایرنا- استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: از شاخصه های مهم دکتر صالحی امیری وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، داشتن افکار ولایی، پرهیز ازافکار التقاطی و غربگرایانه، اخلاق خوب، منطقی و معتدل، داشتن نگاه ملی و حتی فراملی به حوزه فرهنگ و... می باشد.استاد حجت ملکی روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: گروه های مختلف با افکار متضاد و غیر مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خاطر شاکله خاص آن ، کار دارند، لذا نیاز است وزیری که برای مسئولیت انتخاب می شود، شاخصه های خاصی داشته باشد تا به مثابه نخ تسبیح این مهره ها را نگه دارد. 
وی ادامه داد: دکتر صالحی امیری به تناسب رفاقتی که باایشان از دوره معاونت فرهنگی اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک داشتم و به نوعی همکار وی محسوب می شدم، دراین مدت چند خصوصیت بارز در منش و رفتار ایشان بود که می تواند با تقویت و تمرکز در این خصوص، سکان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به بهترین وجه ممکن به ساحل مقصود برساند.
حجت ملکی گفت: اولین ویژگی ایشان، فرهنگی بودن به مفهوم واقعی و اعلای کلمه است، او درحوزه های مختلف فرهنگی صاحب نظر هستند و یکی از موارد عمده که بیانگر اشراف ایشان به حوزه های مختلف فرهنگی است محصولات خوب، عمیق، دقیق، مرتبط و غیرحاشیه ای بود که بیش از صدها جلد کتاب توسط آن مرکز درطی چند سال گذشته تدوین، چاپ و در اختیار کارشناسان فرهنگی قرار گرفت.
وی افزود: دومین شاخصه دکتر صالحی امیری، اخلاق خوب، منطقی و معتدل ایشان است به نحوی که گروه ها و افراد مختلف می توانستند عقاید و افکار خویش را بدون هیچ واهمه ای به وی عرضه بدارند.
استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: سومین ویژگی ایشان، نگاه جزیره ای نداشتن و نگاه ملی و حتی فراملی به حوزه فرهنگ است، این نیز جزء مواردی است که باید متولی فرهنگ دراین موضوع بسیار مورد مداقه و دقت قرار دهد و ایشان در این زمینه در حقیقت حائز این شرط هستند.
حجت ملکی افزود: چهارمین ویژگی دکتر صالحی امیری، افکار ولایی و پرهیز ار افکار التقاطی و غربگرایانه است، خاصیت خاص فرهنگ اسلامی ما وانقلاب اسلامی ایجاب می کند که مدیریت فرهنگی با نصب العین قرار دادن نکات کلیدی دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی و هماهنگ با ریاست محترم جمهوری در رویکرد کلان حرکت کند.
وی ادامه داد: مسئولیت های مختلف امنیتی و فرهنگی صالحی امیری در دهها سال مصاحبت وهمراهی ایشان با رئیس جمهوری می تواند این خلاء را به نحو مناسبی پر نماید.
حجت ملکی گفت: ان شاء الله نمایندگان مجلس شورای اسلامی با انتخاب ایشان، در این چند ماهه آخر به دولت کمک کنند تا بتواند اهداف فرهنگی خویش را به سرانجام برساند و امید است دکتر صالحی امیری نیز بعد از انتخاب با حفظ نکات مثبت وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و پرهیز از نقاط منفی ایشان، بتواند زیور کابینه دولت باشد.
وی همچنین افزود: یکی از مواردی که نیاز است وزیر منتخب فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت رویکرد عقیدتی و انقلابی مورد توجه قرار دهد اینکه با شاخص ترین چهره های فرهنگی مملکت ما که مراجع تقلید و اساتید حوزه هستند تعامل مناسب را داشته باشد و با اخذ رهنمود از این بزرگان و بویژه درجاهایی که نقدی دارند، بلافاصله دغدغه این عزیزان را برطرف کند. 
حجت ملکی اضافه کرد: اهتمام به موضوع فوق علاوه بر اینکه یک وظیفه شرعی است می تواند وزیر منتخب را در اهداف مختلف به نحو احسن به پیش ببرد، در دوره مدیریت حقیر به عنوان مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حوزه روحانیت، تعامل بسیار خوبی با مراجع تقلید، حوزه های علمیه، ائمه جمعه و جماعات به تناسب سابقه تدریس سالیان متمادی در سطوح عالی حوزه و مسئولیت کلانی که در حوزه ائمه جماعات داشتم، انجام شد.
وی گفت: بنده به عینه دیدم در هر موضوعی، اگر به صورت مطلوب این زعما و بزرگان توجیه شوند، هیچ کاستی به وجود نمی آید اما اگر به صورت سربسته و پرداختن به مسائل حاشیه ای کارهایی انجام شود ضررهای جبران ناپذیری دراین حوزه وارد می شود که بیش از همه وزیر لطمه خواهد دید و نیاز است این رویه به نحو مطلوب تری در دوره دکتر صالحی امیری طی شود.
دکتر صالحی امیری به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی شده و جلسه رای اعتماد نیز هفته آینده برگزار خواهد شد.
۷۴۰۱/ ۶۱۳۳/ خبرنگار - بهمن اطمینان ** انتشاردهنده: جعفرمسلمی