تاکید مدیر عامل سابق و جدید خبرگزاری تقریب بر پیگیری دیپلماسی وحدت

در مراسم معارفه مدیر عامل جدید خبرگزاری تقریب عنوان شد :

تاکید مدیر عامل سابق و جدید خبرگزاری تقریب بر پیگیری دیپلماسی وحدت   استاد حجت ملکی به عنوان مدیر عامل خبرگزاری تقریب و حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مهدی تسخیری مدیر عامل سابق این خبرگزاری امروز در مراسمی به مناسبت معارفه وتودیع تاکید داشتند که چشم انداز آتی خبرگزاری تقریب باید بر پیگیری دیپلماسی وحدت متمرکز باشد.به گزارش خبرگزاری تقریب "تنا" ، صبح امروز آیین معارفه استاد حجت  ملکی به عنوان مدیر عامل خبرگزاری تقریب در موزه شهدا برگزار شد. 
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد مهدی تسخیری مدیر عامل سابق این خبرگزاری در این مراسم سخنان خود را با تشریح اهمیت مسئله تقریب میان امت اسلامی آغاز کرد. 
وی با بیان این که تقریب ،‌جریانی قدیم و جدید است گفت : حرکت تقریب از بدو تولد اسلام و توسط پیامبر (ص) آغاز شد تا دل های چرکین را نسبت به هم نرم و متحد کند ،‌ این لطف خداوند است که این رحمت و چنین مکتبی را در وجود خاتم انبیا قرار داد تا مسبب نزدیکی دل ها به یکدیگر شود. 
حجت الاسلام والمسلمین تسخیری با اشاره به سخنان کاشف الغطا از علمای تقریبی نجف تصریح کرد : اسلام در کلمه توحید و توحید کلمه خلاصه می شود و یک فرمان عقلی و هماهنگ با فطرت انسانی است. 
مدیر عامل سابق خبرگزاری تقریب ادامه داد : اکنون جهان تقریب به گونه ای حرکت می کند که بشریت به این باور رسیده که همه گرفتاری های ما از جنس جدایی است ،‌هجرت مغزها ،‌ربودن شرافت انسانی و طبیعی ناشی از نشست جامعه انسانی ماست. 
وی با انتقاد از افرادی که عاطفه های مقدس را به عقلانیت ترجیح می دهند تصریح کرد : این افراد بسیاری از ارزش های اسلامی را فراموش می کنند و به جایی می رسند که امروز ما رسیدیم . 
حجت الاسلام والمسلمین تسخیری با بیان این که جمعیت مسلمانان یک سوم تا یک چهارم جمعیت دنیا است گفت : با توجه به این مسئله باز هم مسلمانان عنصری موثر در مناسبات بین المللی تلقی نمی شوند و اگر ایران بخواهد الگو باشد و رهبری جهان اسلام را بر عهده گیرد باید بر قلب ها و دل ها حاکمیت داشته و امت اسلامی را تحقق بخشد که این امر نیز مستلزم ایجاد دیپلماسی وحدت و تلاش برای تشکیل امت واحده اسلامی است . 
مشاور بین الملل مجمع و نماینده تقریب در لبنان با تاکید براین که تقریب باید به فرهنگ جامعه اسلامی تبدیل شود اظهارداشت : نهادهای رسمی و غیررسمی جمهوری اسلامی باید به گونه ای حرکت کنند که استراتژی امت واحده اسلامی را ارائه دهند و نباید اقدامات به گونه ای باشد که یک سری تلاش های چند ساله با یک حرکت چند ساعته از بین برود. 
حجت الاسلام والمسلمین تسخیری با بیان این که باید حرکت تقریب را میان کودکان ،‌نوجوانان ،‌جوانان ،‌علما و اندیشمندان نهادینه کنیم گفت : از این طریق می توان سیادت تمدن اسلامی را دوباره بازگردانیم و در آن صورت امت پیامبر می تواند به عنوان یک الگو در جهان مطرح شود. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه مجمع تقریب مذاهب اسلامی میان نهادهای دیگر اسلامی پرداخت و تصریح کرد : این مجمع در میان ۴۰۰ الی ۴۵۰ مجمع جهانی دنیا از توانمندی مالی کمی برخوردار است ولی جایگاهی که این مجمع در نظام بین المللی دارد با دیگر نهادها قابل قیاس نیست. وی با اشاره به خبر تشکیل مرکز گفت وگوی مذاهب در یکی از کشورهای اسلامی گفت : این مرکز هنوز تاسیس نشده ولی بودجه پیش بینی شده برای تشکیل آن ۲ میلیارد دلار است و ۷۶ شبکه تلویزیونی نیز برای تاسیس هر چه سریعتر این نهاد تلاش می کنند البته دراین راستا روزنامه هایی نیز از ۵ پایتخت دنیا یعنی ریاض ، قاهره ،‌لندن ،‌بیروت و پاریس از هیچ کوششی برای تشکیل این مرکز فروگذار نیستند ولی همه این اقدامات یک طرف ،‌توانمندی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با هیچ کدام از این ها قابل قیاس نیست. 
مدیر عامل سابق خبرگزاری تقریب با بیان این که اساس تاسیس خبرگزاری تقریب رساندن صدای مجمع به دنیا است و با یادآوری آمار بازدیدکنندگان خبرگزاری تقریب که در ا بتدای تاسیس حدود ۳۰۰۰ نفر در روز بود گفت : اکنون این آمار به مرز ۲۰۰۰۰۰ هزار بازدیدکننده در روز رسیده و به ۵ زبان فارسی ،‌عربی ،‌انگلیسی ،‌اردو و فرانسه فعالیت می کند . 
دکتر تسخیری با اشاره به ویژگی های شخصیتی استاد حجت ملکی ،‌خاطرنشان کرد : این برادر بزرگوار شخصیتی فرهیخته ،‌رئوف ،‌مومن ، با سابقه و ‌خوش برخورد هستند که مطمئنم تلاش ایشان و توامندیشان در این خبرگزاری چند برابر خواهد بود. 
مدیر عامل سابق خبرگزاری تقریب در پایان سخنان خود اولین قدردانی را از آیت الله تسخیری دبیر کل سابق مجمع جهانی تقریب مذاهب و رییس شورای عالی تقریب داشت و گفت : ایشان از چهره های بزرگوار ، عالم و اندیشمند هستند که علاوه بر برادر ،‌پدر معنوی و اخلاقی بنده نیز به شمار می آیند ،‌به یاد ندارم ایشان دستوری داده باشند تمام سخنانشان پیشنهادهای حکیمانه بود ولی در کل پیشنهادات ایشان همه دستور است . 
وی در ادامه از آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی به عنوان فقیهی عالم ،‌رئوف ،‌دوست داشتنی و یار مورد اعتماد امام خمینی "ره" و رهبر معظم انقلاب یاد کرد و فعالیت در کنار ایشان را برای خود افتخاری دانست و تاکید کرد که این بزرگوار با طرح ها وایده های خود آینده ای روشن برای مجمع خواهند ساخت و امیدوارم که رهبر معظم انقلاب و دولت نیز حمایت لازم را از ایشان انجام دهند. 

پس از سخنان حجت الاسلام و المسلمین تسخیری ،‌ استاد حجت ملکی مدیر عامل جدید خبرگزاری تقریب به سخنرانی پرداخت. 
وی در ابتدا از سخنان شیوا و گویای آیت الله اراکی و همچنین آیت الله تسخیری قدردانی کرد . 
وی با تقدیر از فعالیت های انجام گرفته توسط دکتر تسخیری گفت :بنده از این به بعد به عنوان نیرویی کنار حجت الاسلام والمسلمین شیخ مهدی تسخیری فعالیت خواهم کرد و امیدوارم ایشان بر اقدامات ما نظارت کرده و ما تحت عنایت ایشان دراین خبرگزاری فعالیت کنیم. 
استاد حجت ملکی با اشاره به این که روحانیت اخلاق کریمه را از پیامبر گرامی اسلام فراگرفته است تصریح کرد : در برنامه های چند روز اخیر و تشکیل این جلسه بنده هیچ نقشی نداشتم و دوستان در نهایت اخلاق و ادب این نشست را ترتیب دادند . 
مدیر عامل جدید خبرگزاری تقریب با اشاره به پیام رهبری به آیت الله اراکی دبیر کل مجمع تقریب و تاکید ایشان بر دیپلماسی وحدت گفت : مهمترین عنصری که می تواند این امر را تحقق بخشد خبرگزاری است که دارای ظرفیت بالایی برای عینیت بخشیدن به این موضوع است. وی با بیان این که حضرت آیت الله اراکی در حوزه رسانه اشراف کامل دارند اظهارداشت : ایشان تاکید کردند که باید از ظرفیت خبرگزاری تقریب برای رسیدن به این دیپلماسی وحدت استفاده شود. 
استاد حجت ملکی تاکید کرد : انشاالله ما در خبرگزاری تقریب سرفصل کاری خود را ،‌پیگیری بحث دیپلماسی وحدت قرار خواهیم داد. 
مدیر عامل جدید خبرگزاری تقریب اقدامات آتی خود را تحت مجموعه فعال کردن دفاتر خبرگزاری تقریب در کشورهای اسلامی به ویژه لبنان ،‌ فعالتر شدن دفاتر استانی خبرگزاری و همچنین بحث آموزش غیرمستقیم در حوزه خبرگزاری تشریح و ابراز امیدواری کرد که زبان های خبرگزاری تقریب از ۵ زبان همانند سایت مجمع التقریب در آینده ای نزدیک به زبان های دیگر افزایش یابد. 
گفتنی است استاد حجت  ملکی از ۱۸ سالگی فعالیت مطبوعاتی و رسانه ای خود را آغاز کرد و تا به حال ۱۰ روزنامه و نشریه را مدیریت کرده است و علاوه بر آن مسئولیت هایی چون مسئول ستادهای نماز جمعه کشور ،‌معاونت فرهنگی امور مساجد ،‌رییس دفتر مطالعات و پژوهش ها ،‌رییس پژوهشگاه دین و سیاستگذاری ،‌رییس کمیته فرهنگی و مشاور عالی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده است. 
در پایان این مراسم هدایایی از طرف مجمع تقریب مذاهب اسلامی و کارکنان خبرگزاری تقریب به حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی تسخیری اهدا و حکم انتصاب وی به عنوان مشاور بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و نماینده مجمع تقریب مذاهب در کشور لبنان توسط آیت الله اراکی به وی داده شد.